Pierre Bergé, z Yves Saint Laurent, nás opustil vo veku 86 rokov

Pierre Bergé

Pierre Bergé bol podnikateľom, s ktorého pomocou sa Yves Saint Laurent stal svetovo uznávaným módnym návrhárom. Bergé sa neskôr v rodnom Francúzsku stal populárnou mediálnou a kultúrnou osobnosťou. Umrel vo veku úctyhodných 86. rokov.

Charitatívna organizácia, ktorú Bergé založil, oznámila, že skonal v spánku v piatok 8. septembra vo svojom dome v meste Saint-Remy-de-Provence na juhu Francúzska, potom ako prehral boj s dlhotrvajúcou chorobou.

Bergéov vplyv na svet francúzskej módy trval viac než 60 rokov. Jeho podnikateľská prezieravosť v roku 1961 pomohla Saint Laurentovi presadiť sa na módnej scéne v Paríži. Bergé takto pomohol vybudovať značku, ktorá sa preslávila výrobkami haute couture a prêt-à-porter a neskôr sa predala za 1,6 miliardy dolárov. Magazín Challenges odhaduje, že konečná hodnota jeho majetku dosahovala 180 miliónov eur (217 miliónov dolárov).
Po Saint Laurentovej smrti mu Bergé adresoval list na rozlúčku, v ktorom napísal: „Celých 50 rokov som stál po Tvojom boku, čulý a pozorný. Uvedomujem si, že keby sme sa my dvaja nestretli, Tvoj život a Tvoja práca by vyzerali úplne inak.“

Bergé bol hybnou silou spoločenských zmien a stálicou francúzskej kultúry. Za čias socialistickej vlády Francoisa Mitterranda stál na čele opery v Paríži. Otvorene sa priznával k homosexuálnej orientácii a stal sa aktivistom v boji proti AIDS, zástancom homosexuálnych manželstiev a majiteľom časopisu pre gejov – Tetu.

Bol vášnivým milovníkom vzácnych kníh a výtvarného umenia. Väčšinu svojej a Saint Laurentovej zbierky umenia však predal po smrti návrhára, v roku 2008. Dražba týchto umeleckých predmetov sa konala v roku 2009 a stala sa „predajom storočia“. Výťažok z aukcie predstavoval 370 miliónov eur. Väčšina z týchto prostriedkov putovala do charitatívnej organizácie, ktorú Bergé založil, ako aj do výskumu AIDS.

„Šampanský socialista“

Bergé mal rozmanité obchodné záujmy. Vlastnil podiel v novinách Le Monde, založil aukčný dom Pierre Bergé & Associes, získal spoločnosť Prunier, ktorá sa zaoberala predajom kaviáru, a od roku 1977 do roku 1982 vlastnil divadlo Athenee v Paríži. Francúzske noviny ho pomenovali „šampanský socialista“. Vlastnil pozemky a sídla naprieč celým Francúzskom. Keď sa medzi nimi premával, svoje súkromné vrtuľníky sám pilotoval.

Jeho politické preferencie sa menili. Bergé v prezidentských voľbách v roku 1981 podporil pravicového kandidáta Valeryho Giscarda d’Estainga. V roku 1988 sa stal zástancom Francoisa Mitterranda, ktorý kandidoval za socialistickú stranu a v tom čase sa snažil získať prezidentský mandát už v rámci druhého volebného obdobia. V rozdielnych voľbách podporil aj konzervatívneho Jacquesa Chiraca a socialistu Segoleneho Royala.
Tento rok sa zaradil medzi francúzske osobnosti, ktoré podporili Emmanuela Macrona.

Bergé v apríli povedal: „Veľké spoločnosti majú z Macrona dobrý pocit. Vedia, že jeho minulosť sa spája s finančným sektorom a rozumie ekonomickým problémom, ktorým Francúzsko v súčasnosti čelí. Tiež si však uvedomuje, že jedným z najväčších problémov našej krajiny je zanevretie na malé a stredné podniky. Dúfam, že im veľmi rýchlo poskytne určitý druh stimulu. Verím, že zníži vyžadované poplatky a aj malé spoločnosti budú môcť znovu najímať zamestnancov.“

„Ostré slová“

Emmanuel Macron v deň Bergéovej smrti vyhlásil: „Pierre Bergé odišiel a spolu s ním zmizne aj veľký kus nášho literárneho a umeleckého dedičstva. Na svojich nepriateľov nebol mäkký v žiadnom z jeho bojov. Jeho ostré slová sa občas síce stretli s kritikou, ale boli prejavom jeho hlbokej angažovanosti.“

Bergé sa pravidelne objavoval na obrazovkách televíznych prijímačov. Bol aktívny aj na sociálnej sieti Twitter, kde vyjadroval svoje názory na každú oblasť spoločenského života počnúc umením až po politiku. Jeho účet si získal takmer 38 000 fanúšikov.

Beatrice Peyraniová je autorkou Bergéovej biografie s názvom „Pierre Bergé, the Star Enabler“, ktorá bola vydanou v roku 2011. Catherine Pegardová, ktorá je bývalou poradkyňou prezidenta Nicolasa Sarkozyho, v knihe uvádza: „Pierre Bergé je významnou osobnosťou francúzskeho umeleckého a politického života. Všetci v tejto krajine sú zvedaví na jeho názor.“

Pierre Vital Georges Bergé sa narodil 14. novembra 1930, na francúzskom ostrove Ile d’Oleron, ktorý sa nachádza v Atlantickom oceáne. Jeho otec bol daňovým inšpektorom a jeho matka učiteľkou. Bergé strávil svoje detstvo v prístavnom mesta La Rochelle na západe Francúzska a už ako dospievajúci mladý muž sa zaujímal o umenie a literatúru. Ako 14-ročný si začal dopisovať so spisovateľom Jeanom Gionom.

Vzácne knihy

Bergé vo veku 18 rokov odišiel do Paríža a začal predávať vzácne knihy v pôvodných vydaniach. V roku 1949 založil spolu s Garrym Davisom noviny La Patrie Mondiale. Davis bol mierovým aktivistom, ktorý obhajoval svetové občianstvo.

Neskôr sa stretol s Bernardom Buffetom, 22-ročným umelcom, ktorého kariéru manažoval počas 8 rokov. Udržiavali spoločný vzťah až do roku 1958, keď sa Bergé stretol so Saint Laurentom, ktorý bol v tom čase kreatívnym riaditeľom v spoločnosti Christiana Diora. Bergé a Saint Laurent sa stali životnými druhmi a v roku 1961 založili vlastný módny dom. Pomoc im poskytol bohatý Američan z Atlanty, J. Mack Robinson. Bergé spravoval ich spoločnú značku až do roku 2002.

V šesťdesiatych rokoch začala Bergéova spoločnosť predávať parfumy a spolu so sériou pánskych odevov rozbehla konfekčnú značku Rive Gauche. Módna spoločnosť sa v 70. rokoch rozšírila najmä prostredníctvom nákupu licencií.

Bergé a Saint Laurent v roku 1976 ukončili svoj súkromný vzťah, naďalej však ostali obchodnými partnermi.

Bergé v rozhovore pre New York Times v roku 2000 povedal: „Podporovať Yvesa znamená mať prácu na plný úväzok. Ako som povedal, Yves už pri narodení čelil nervovému zrúteniu.“

Saint Laurent počas celej svojej kariéry bojoval s depresiou, chorobami a drogami. Po ich rozchode zveril riadenie módnej spoločnosti do Bergéových rúk. Od roku 1989 je 10% spoločnosti verejne obchodovateľných.

Bergé bol neskôr obvinený z toho, že ako zasvätená osoba obchodoval s akciami spoločnosti Yves Saint Laurent. Akcie údajne predal v roku 1992 a následne vykázal zisky spoločnosti, ktoré boli oveľa nižšie, ako sa predpokladalo. Bol uznaný vinným a bola mu udelená pokuta, hoci prípad bol zo súdu neskôr stiahnutý.

Yves Saint Laurent a Pierre Berge

Predaj spoločnosti

Bergé v roku 1993 predal svoju spoločnosť farmaceutickej skupine Elf Sanofi. Predajná cena predstavovala 636 miliónov dolárov. Značky Yves Saint Laurent sa chcela zmocniť skupina Gucci, ktorá preto v roku 1999 súhlasila s odkúpením spoločnosti Sanofi Beaute za 1 miliardu dolárov.

Peyraniová, ktorá je autorkou biografie, v apríli roku 2014 povedala: „Bergé je mužom, ktorý sa nikdy nevzdáva. Neustále sa dvíha zo svojho popola ako vták fénix. Žiadny projekt pre neho nie je príliš veľký. Má neukojiteľný smäd, ktorý ho núti z každej minúty jeho života vyťažiť čo najviac.“

Opera v Paríži

Bergé viedol operné divadlo Opera de Paris v rokoch 1988 až 1994. V tomto období sa stal blízkym priateľom Francoisa Mitterranda, ktorý zdieľal jeho záľubu vo filozofii, umení a vzácnych knihách. Bergé v roku 2011 dokonca napísal knihu o bývalej hlave štátu, ktorú pomenoval „Inventaire Mitterrand“. Mitterrand udelil v roku 1993 Bergému jedno z najprestížnejších francúzskych ocenení, titul Commandeur de la Legion d’Honneur.
Mitterand pri odovzdávaní ocenenia povedal: „Pozoroval som ťa pri práci a obdivoval som spôsob, ktorým si sa o všetko postaral. Vďaka tebe tu máme operu, ktorá vypredáva takmer všetky svoje predstavenia. Verejnosť je nadšená. To svedčí o tom, že tvoja práca bola obrovským prínosom.“

V roku 2010 sa Bergé pripojil k miliardárovi Xavierovi Nielovi a bankárovi Mathieuovi Pigasseovi a spolu sa ujali kontroly nad denníkom Le Monde. Táto trojica kúpila v roku 2014 aj 65% podiel v týždenníku Le Nouvel Observateur, ktorý je v súčasnosti známy pod názvom L’Obs. Bergé sa v posledných rokoch svojho života venoval nadácii Pierre Bergé-Yves Saint Laurent, ktorá podporuje rôzne kultúrne aktivity.

Zdroj: DailyMail, Telegraph

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.