
Japonsko prichádza s riešením skôr, ako si zvyšok sveta uvedomí, že má vôbec problém. Nie je žiadnym tajomstvom, že Japonsko má veľmi prestarnuté obyvateľstvo. S tým súvisí ďalší problém, ktorým je mimoriadne vysoká cena hrobového miesta, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 68 000 amerických dolárov.
Čo majú robiť ľudia, ktorí nemajú už žiadnu rodinu, alebo si ich príbuzní nemôžu dovoliť zaplatiť toľko peňazí za hrobové miesto? Navyše, s takým vysokým počtom starnúceho obyvateľstva sa miesta na cintorínoch veľmi rýchlo zaplnia. Toto je okamih, kedy vstupuje do hry majstrovstvo japonskej technológie.
Náhrobné kamene s technológiou Bluetooth predstavujú praktický a nápaditý spôsob riešenia všetkých problémov s hrobovým miestom. Yachiyo Yukyu, cintorín v japonskej prefektúre Čiba ponúka náhrobné kamene, ktoré sa volajú Hikari a fungujú ako spoločné náhrobné kamene.
Tieto náhrobné kamene sú elektronické a smútiaci si sami zvolia, čo sa im zobrazí na ich obrazovke. Zamestnanci obsluhujúci tieto náhrobné kamene im pomôžu vytvoriť a zaregistrovať Bluetooth údaje podľa ich želaní. Pre pozostalých je to skvelý spôsob, ako si uctiť pamiatku zosnulých, ktorí sú pochovaní v spoločnom hrobe, a pritom neprísť o všetky úspory. Elektronické náhrobné kamene Hikari totiž stoja približne 290 000 japonských jenov (2 800 amerických dolárov).
Aby ste lepšie pochopili, ako tieto náhrobky fungujú, pozrite sa na nasledujúce obrázky:


Keď chcú pozostalí vidieť svojich milovaných zosnulých na digitálnej obrazovke náhrobného kameňa, musia mať pri sebe špeciálny talizman, ktorým sa aktivuje technológia Bluetooth BLE (Bluetooth Low Energy). Po priložení talizmanu sa na obrazovke zobrazia príslušné dáta, ako je napríklad meno zosnulého, dátum úmrtia a podobne. Po ich odchode sa obrazovka vráti do predvoleného nastavenia. Predvolená obrazovka môže byť nastavená tak, aby ukazovala rodinné fotky alebo iné obrázky.

Zdroj: Sora News24]